Warszawska komunikacja i handel

Warszawska komunikacja i handel Warszawa jest miastem o bardzo dużej powierzchni, dlatego poruszanie po Warszawie wymaga sporo czasu. Raczej nie uda nam się przemierzyć tego miasta pieszo. Nie polecam również roweru jako środka komunikacji, gdyż ulice w Warszawie są bardzo zatłoczone, zakorkowane i poruszanie się rowerem może być niebezpieczne. Co prawda ostatnio powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych w stolicy, jednak usytuowane są one głównie na terenie parków i osiedli, gdyż służą głównie celom rekreacyjnym. Znaczna część warszawiaków porusza się po mieście prywatnymi samochodami, w niektórych jednak dzielnicach ten środek lokomocji nie sprawdza się najlepiej, gdyż są one tak zakorkowane, że dojazd do pracy może zająć nawet godzinę czasu. Warszawa posiada bardzo dobrze rozbudowaną sieć komunikacji miejskiej. Składają się na nią autobusy i tramwaje, można nimi dojechać praktycznie wszędzie, nie tylko w obrębie miasta ale i do podwarszawskich miasteczek. Najszybszym środkiem komunikacji w Warszawie jest metro, jednak jak na razie posiada ono tylko jedną linię i cały czas jest w budowie. W Warszawie można kupić praktycznie wszystko, handel to zjawisko bardzo powszechne w tym mieście. Szczególnie odczuwalny i rzucający się w oczy jest handel uliczny, gdziekolwiek się nie ruszymy widzimy stragany i stoiska: w tunelach, na ulicach, przystankach, w metrze. Wielką popularnością cieszy się także największe targowisko w Europie, czyli Jarmark Europa usytuowany na stadionie X-lecia, który obecnie jest likwidowany. Jednak warszawa to przede wszystkim sklepy ekskluzywne, z markową, drogą odzieżą. W stolicy jest wiele ogromnych centr handlowych, na które składa się nawet po kilkaset sklepów. W każdym takim centrum jest zwykle ogromny hipermarket, kilka marketów budowlanych i kilkadziesiąt lub więcej rozmaitych sklepów sieciowych. Dodatkiem do tego jest zwykle ogromny parking i zaplecze gastronomiczne. Są także ulice, które słyną z najdroższych i najlepszych sklepów a mianowicie ulica Nowy Świat i ulica Chmielna. W warszawskich centrach nie brakuje sklepów jubilerskich, salonów sukien ślubnych, sklepów z futrami czy drogich perfumerii.

Edukacja wyższa i praca w Warszawie

Edukacja wyższa i praca w Warszawie O tym by studiować w Warszawie marzy wielu młodych ludzi. Próbują oni dostać się na studia w Warszawie, ze względu na to, że jest tu wiele uznanych, prestiżowych uczelni ale także dlatego, że Warszawa daje największe szanse na znalezienie ciekawej pracy w przyszłości. Wielką sławą i poważaniem od lat cieszy się Uniwersytet Warszawski, jego mury opuściło już wiele tysięcy absolwentów, w tym wiele późniejszych sław, wspaniałych pisarzy, prawników, dziennikarzy i naukowców. W Warszawie istnieje także drugi uniwersytet imienia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W Warszawie mamy również Politechnikę Warszawską i Wojskową Akademię Techniczną, obydwie te uczelnie kształcą doskonałych fachowców. Inne ważne i znane uczelnie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Akademia Medyczna, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Wychowania Fizycznego. Warszawa kształci także doskonałych aktorów, bankowców, pracowników służb cywilnych, prawników i ekonomistów. W Warszawie działa również kilkadziesiąt uczelni prywatnych o bardzo różnorodnych profilach nauczania. Możliwości znalezienia ciekawej pracy w Warszawie są ogromne, dlatego od wielu lat stolica przyciąga tłumy przyjezdnych, którzy bardzo często później osiedlają się tu na stałe. Poza szerszymi możliwościami rozwoju Warszawa kusi potencjalnych pracowników dużo wyższymi pensjami niż reszta kraju. W zasadzie każda większa, szanująca się firma ma swoją siedzibę w stolicy. Dlatego w Warszawie jest mnóstwo central firm, przedstawicielstw, oddziałów. Stolicę upodobały sobie szczególnie ogromne, międzynarodowe korporacje. Jest także kilka bardzo dużych zakładów produkcyjnych jak chociażby deawoo na Żeraniu. Pracować można nie tylko w ogromnych biurowcach dużych, międzynarodowych firm, ale także w ekskluzywnych sklepach, salonach samochodowych, ogólnopolskich tygodnikach czy nawet w telewizji. Warszawski rynek pracy dynamicznie się zmienia, cały czas przenoszą się tu nowe firmy, które dają ciekawe możliwości. Młodzi ludzie chętnie przyjeżdżają za pracą do Warszawy, bo wiedzą, że mogą tu liczyć na ciekawą pracę pełna wyzwań i nieograniczonych możliwości.

Minusy życia w Warszawie

Minusy życia w Warszawie Warszawa to nie tylko splendor, bogate dzielnice, centra handlowe i rozliczne atrakcje. Stolica ma także swoje ujemne strony i dlatego nie wszyscy chcą tu mieszkać. Warszawa jest miastem bardzo tłocznym, nieustannie nowe osoby, rodziny osiedlają się na stałe w stolicy. W Warszawie brakuje miejsca parkingowych, mamy zakorkowane, pełne spalin ulice. Często trzeba się poruszać bardzo stłoczoną komunikacją miejską, a nie jest też wcale rzadkością, gdy w godzinach szczytu w ogóle nie uda nam się wsiąść do tramwaju. Duże miasto to także duży hałas, wielu osobom przyjezdnym trudno jest się do tego przyzwyczaić. Warszawa to także miasto bardzo drogie, co prawda zarabiamy w niej więcej ale koszty życia są dużo wyższe niż w reszcie kraju. Innym wielkim minusem Warszawy jest wysoka przestępczość. Wszędzie roi się od kieszonkowców, często są na pady na ludzi i kradzieże samochodów. Samotne przechadzanie się wieczorem po ulicach i osiedlach nie jest bezpieczne. Ze względu na to, że Warszawa ma dużą powierzchnię, przemieszczanie się z domu do pracy zabiera nam wiele czasu, podobnie dużo czasu tracimy w kolejkach w marketach, gdyż jest tu wiele osób do obsłużenia. Wszystko to sprawia, że mamy wrażenie, że w stolicy bardzo szybko się żyje i cierpimy na nieustanny brak czasu.